ﺳﻪشنبه, 23 مهر,1398
نوع جستجو را انتخاب کنید.
  • سایت
  • وب
Search

تاریخچه محله

محله دهکده المپیک، دو شهرک جدا از هم را در بر می گیرد، قدیمی ترین بخش محله مربوط به ساختمان های دهکده المپیک است و بخش جدید محله نیز شهرک ثامن ناجا (شهرک نیروی انتظامی) را شامل می شود، هرچند که محله یک، بیشتر با نام دهکده المپیک شناخته می شود. (صالحی،1388)
برنامه ریزی برای ساخت دهکده المپیک به سال 1348 بر می گردد که قرار شد بازی های آسیایی در دهم شهریور  سال 1353، در تهران برگزار شود و از آنجا که بازی ها در مجموعه ورزشی آزادی برگزار می شده است، دهکده المپیک جهت اسکان ورزشکاران احداث می شود.(همان)
بعد از اتمام بازی های آسیایی سال 1353 تا اول انقلاب، از دهکده المپیک به عنوان محل برگزاری اردوی تیم های ملی استفاده شده است و بعد از انقلاب نیز بر اساس مصوبه هیات وزیران ساختمان های دهکده به کارکنان سازمان تربیت بدنی توسط سازمان مسکن و شهرسازی فروخته می شود.( صالحی و جعفری،1388)
در جنوب غربی دهکده، سه ساختمان آموزشی قرار دارد که مدتی ساختمان آموزشی و بعدها به خوابگاه دانشجویان دانشکده تربیت بدنی تبدیل می شود و در اوایل جنگ تحمیلی نیز مهاجرین جنگ زده در ساختمان های مذکور  اسکان داده شده و در نهایت در سال 1382 دانشگاه علامه طباطبایی در این محله مستقر می شود.(صالحی،1388)
در مرکز دهکده المپیک مجموعه ای قرار دارد شامل رستوران، سالن ورزشی، سینما و بوفه های دهکده که برای پذیرایی از ورزشکاران در نظر گرفته شده بود، هم اکنون بخشی از رستوران به عنوان مسجد، پایگاه بسیج، فروشگاه تعاونی کارکنان تربیت بدنی و باشگاه ورزشی توحید مورد بهره برداری قرار می گیرد، ضمن اینکه سینمای دهکده المپیک نیز به عنوان قدیمی ترین سینمای غرب تهران هم اکنون نیز به فعالیت خود ادامه می دهد و طی بازسازی زیربنایی در سال 1388 توسط سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران، به عنوان سومین سینمای بزرگ پایتخت بعد از سینما آزادی، با تجهیزات مدرن مورد بهره برداری قرار می گیرد. سایر بناهای این مجموعه نیز تبدیل به واحدهای تجاری کوچک شده است. ساختمان بانک ملی ایران نیز یکی از بانک های قدیمی غرب تهران در درون این مجموعه قرار دارد.
 از دیگر ساختمان های به یاد مانده از ابتدای تاسیس دهکده، ساختمان فعلی مدرسه شهید مطهری است که در گذشته ساختمان شهرداری دهکده بوده است و امور مربوط به خدمات شهری دهکده توسط این واحد به صورت مستقل اداره می شده است. در مانگاه دهکده المپیک نیز یکی از مراکز بهداشتی قدیمی غرب تهران بوده که از قبل انقلاب تا کنون به فعالیت خود ادامه می دهد. مسجد جامع حضرت ابوالفضل دهکده المپیک نیز قدیمی ترین مسجد منطقه 22 است  که در سال 1358 تاسیس شده و در حال حاضر نیز یکی از فعال ترین مساجد منطقه می باشد. (صالحی،1388)
به طور کلی می توان گفت که محله یک و دهکده المپیک تنها محله در منطقه می باشد که مکان هایی مثل دانشگاه، مدرسه، درمانگاه و... را در خود جای داده است و مهمتر آن که، کل منطقه 22 تهران را به نام دهکده المپیک می شناسند و این از ویژگی های شاخص محله یک است.(همان)
دهکده المپیک به خاطر کاربری اولیه، معماری خاصی دارد، بلوک های چهار طبقه با فضای سبز از یکدیگر جدا می شوند و به علت همجواری با ارتفاعات البرز و رودخانه کن، دارای آب و هوای مناسب و منحصر به فردی می باشد. (صالحی و برزو،1388)
شهرک دیگر این محله که در غرب دهکده المپیک قرار دارد، شهرک سازمانی کارکنان نیروی انتظامی است که تنها سابقه ده ساله را در کارنامه خود دارد. این شهرک در سال 78  با ساخت و بهره برداری 4 بلوک تاسیس شده است و هم اکنون پرسنل نیروی انتظامی در 36 بلوک آن ساکن هستند. واحد مهندسی ناجا متصدی ساخت شهرک است و توسعه آن نیز در دستور کار قرار دارد. شهرک نیروی انتظامی در گذشته با نام شهرک زیبا دشت نام گذاری شده و در سال 88 همزمان با تولد امام رضا، به نام شهرک ثامن ناجا تغییر نام داده است.( نیازی،1388)
استقرار دو دانشگاه بزرگ علامه طباطبایی و علوم انتظامی در محله یک، توسعه آن را به همراه داشته و از طرفی واقع شدن تقاطع آزاد راه تهران- شمال و بزرگراه آزادگان نقش مهمی در تحولات محله ایفا خواهد کرد. این رویداد محله یک را به دو بخش جداگانه تبدیل کرده است.(صالحی و نیازی1388)